Kestrel National Championship

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
1964C. Hadfield16AndromedaMaylandsea Bay YC
1965S.Mosbacher126CometMaylandsea Bay YC
1966S.Mosbacher126CometMaylandsea Bay YC
1967D.E.Walker398DublinHalifax SC
1968R.Redman109CiancoHalifax SC
1969R.Redman109CiancoHalifax SC
1970R.Kindersley301Steady GirlEmsworth SC
1971D.E.Walker398DublinHalifax SC
1972D.E.Walker398DublinHalifax SC
1973Fred Dane & Graham Dane1080Needle’N’FredChew Valley Lake SC
1974Fred Dane & Graham Dane1080Needle’N’FredChew Valley Lake SC
1975Gordon Williams1066Bulls EyePevensey Bay SC
1976Bill Gray & Malcolm Randerson830Swift HalfMaylandsea Bay YC
1977Tony Trego & Phil Hillier1145Yaki DaLlandegfedd SC
1978Willie Davidson & Pat Davidson1345Tiki IIIRutland SC
1979Derek Riding & Ron Laurie1102NogginMaylandsea Bay YC
1980Willie Davidson & Pat Davidson1345Tiki IIIRutland SC
1981Ernie & Colin Hatton692Black SabbathWeir Wood SC
1982Willie Davidson & Pat Davidson1422Tiki IVRutland SC
1983Chris Grice & Andy Aiken408ChickenMaylandsea Bay YC
1984George Lipscomb & Mike MacEnri 1345Tiki IIIStewartby Water SC
1985Ernie Miller & Marnie Miller 1132ConcubineRutland SC
1986Chris Grice & Pete Hutchings408ChickenMaylandsea Bay YC
1987Chris Grice & Howard Enkel408ChickenMaylandsea Bay YC
1988Chris Grice & Howard Enkel408ChickenMaylandsea Bay YC
1989Ernie Hatton & Colin Hatton1472Pure GeniusWeir Wood SC
1990Phil Hillier & Roger Smith1062ScandalLlandegfedd SC
1991Ernie Miller & Mike Ellingham1482Supersonic MushroomRutland SC
1992Gordon Miller & John Ellingham1448JuniorGrafham Water SC
1993Phil Hillier & Phil Oakley1062ScandalLlandegfedd SC
1994Dusty Miller & John Ellingham 1448JuniorLakeside SC
1995Phil Hillier & Phil Oakley1472Pure GeniusWeir Wood SC
1996Malcolm Gandy & Graham RichmondMarconi SC
1997Dusty Miller & John Ellingham1448JuniorLakeside SC
1998James Jarvey & Ian Bray668BruceSnowflake SC
1999Dusty Miller & John Ellingham1448JuniorLakeside SC
2000Simon Fay & Paul Jarvey1548Fat Boy’n’SlimDeben YC
2001Dusty Miller & John Ellingham 1558Back In Black IILakeside SC
2002Paul Jarvey & Simon Fay1548Fat Boy’n’SlimHickling Broad SC
2003Paul Jarvey & Kate Hearsum1548Fat Boy’n’SlimHickling Broad SC
2004Paul Jarvey & Kate Hearsum1548Fat Boy’n’SlimHickling Broad SC
2005Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2006Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2007Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2008Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2010Dusty Miller & John Ellingham1558Back in Black IILakeside SC
2011Dusty Miller & John Ellingham 1558Back In Black IILakeside SC
2012Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Liam Pike & Alistair Luxford1551Granny AppleWelwyn GC SC
2014Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2015Mark Hartley & Richard Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2016Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1634Still SeathingRoyal Tay YC
2017Andy Long & Richard Roberts1640White DiamondPort Dinorwic SC
2018Gordon Miller & John Ellingham1460The MenaceLakeside SC
2019Malcolm Worsley & Richard Harper1638ShadesRoyal Tay YC
2020Not sailed - Covid
2021Stewart Murdoch &Mhairi Murdoch1648Pure Dead SeathingRoyal Tay YC

Race 1 Draycote Trophy

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
1980Phil Hillier & Jeanette Todd1145Yaki DaLlandegfedd SC
1981Ernie Hatton & Colin Hatton692Black SabbathWeir Wood SC
1982G.Ewars & VieStop Me and Buy OneLymington T.SC
1983Chris Grice & Andy Aiken408ChickenMaylandsea Bay YC
1984Ernie Miller & Marnie Miller1132ConcubineRutland SC
1985Roy Symons & Eddie Jenkins710Llandegfedd SC
1986Steve Worf & Karin Randerson909CmixCalshot SC
1987Chris Grice & Howard Enkel408ChickenMaylandsea Bay YC
1988Chris Grice & Howard Enkel408ChickenMaylandsea Bay YC
1989Ernie Miller & Mike Ellingham1482Supersonic MushroomRutland SC
1990Phil Hillier & Roger Smith1062ScandalLlandegfedd SC
1991Ernie Miller & Mike Ellingham1482Supersonic MushroomRutland SC
1992Gordon Miller & John Ellingham1484JuniorGrafham W.S.C.
1993Phil Hillier & Phil Oakley1062ScandalLlandegfedd SC
1994Dusty Miller & John Ellingham1484JuniorGrafham W.S.C.
1995Phil Hillier & Phil Oakley1472Pure GeniusLlandegfedd SC
1996James Jarvey & Ian Bray668BruceSnowflake SC
1997Dusty Miller & John Ellingham1484JuniorLakeside SC
1998Dusty Miller& John Ellingham1484JuniorLakeside SC
1999Chris Bunn & Matt Frary1534Norfolk Broads YC
2000Simon Fay & Paul Jarvey1548Fat Boy’n’SlimDeben YC
2001James Jarvey & Ian BrayT.W.I.N.E.Deben YC
2002Paul Jarvey & Simon Fay1548Fat Boy’n’SlimHickling Broad SC
2003John Glasspool &Olive Glasspool1537ReflexRoyal Harwich YC
2004Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2005Dave Hearsum & Gareth Fay1574Breakin WindHickling Broad SC
2006Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2007Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2008
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2010Stewart Murdoch & David Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2011Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2012Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Liam Pike & Alistair Luxford1551Granny AppleWelwyn GC SC
2014Paul Barnett & Robin Lamb1633PurpleRoyal Tay YC
2015Mark Hartley & Richard Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2016Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1634Still SeathingRoyal Tay YC
2017Andy Long & Richard Roberts1640White DiamondPort Dinorwic SC
2018Malcolm Worsley & Danielle Worsley1638ShadesRoyal Tay YC
2019Malcolm Worsley & Richard Harper1638ShadesRoyal Tay YC
2020Not sailed - Covid
2021Paul Barnett &Robin Lamb1633PurpleRoyal Tay YC

Race 2 Ian_Procter

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
2000Simon Fay & Paul Jarvey1548Fat Boy ‘n’ SlimHickling Broad SC
2001Paul Jarvey & Simon Fay1548Fat Boy ‘n’ SlimHickling Broad SC
2002Paul Jarvey & Simon Fay1548Fat Boy ‘n‘ SlimHickling Broad SC
2003Paul Jarvey & kate Hearsum1548Fat Boy ’n’ SlimHickling Broad SC
2004
2005Dusty Miller & John Ellingham1558Back in Black IILakeside SC
2006
2007Dusty Miler & John Ellingham1558Back in Black IILakeside SC
2008Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2009Stewart Murdoch & D Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2010Stewart Murdoch & D Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2011Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2012Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Malcolm Worsley & Dannielle Worsley1621FartypantsRoyal Tay YC
2014Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1636Still SeathingRoyal Tay YC
2015Mark Hartley & Richard Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2016Malcolm Worsley & Richard Harper1638No NameRoyal Tay YC
2017Andy Long & Richard Roberts1640White DiamondPort Dinorwic SC
2018Gordon Miller & John Ellingham1460The MenaceLakeside SC
2019Stewart Murdoch & Ken Scott-Brown1648Pure Dead SeathingRoyal Tay YC
2020Not sailed - Covid
2021Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1648Pure Dead SeathingRoyal Tay YC

Race 3 Kestrel 2000

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
2000Ernie Miller & Liam Pike
2001Not recorded
2002Paul Jarvey &Kate Hearsum1548Fat Boy’N’SlimHicking Broad SC
2003Richard & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2004David Hearsum & Ian Hearsum1574Breakin WindHickling Broad SC
2005Paul Jarvey & James Jarvey1548Fat Boy’N’SlimHickling Broad SC
2006Richard & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2007Not recorded
2008Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2010Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2011Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2012Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Liam Pike & Alistair Luxford1551Granny AppleWelwyn GC
2014Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1636Still SeathingRoyal Tay YC
2015Paul Barnett & Robin Lamb1633PurpleRoyal Tay YC
2016Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1636Still SeathingRoyal Tay YC
2017Andy Long & Richard Roberts1640White DiamondPort Dinorwic SC
2018Gordon Miller & John Ellingham1460The MenaceLakeside SC
2019Malcolm Worsley & Richard Harper1638No NameRoyal Tay YC
2020Covid-Not sailed
2021Ian Hunter &Trevor MacDonald1644Royal Tay YC

Race 4 Ashford Bowl

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
1965E.L.Talbot &V.LeechSporting LassCCSC
1966JSJ Mosbacher &RFJ Thompson126MabrochaMaylandsea Bay YC
1967R.Kindersley and E.Kindersley301Steady GirlEmsworth SC
1968J.M.Carty & J.WilliamsWindspriteFSC
1969R.Kindersley & N.Caiger301Steady GirlEmsworth SC
1970R.Myhill & M.Sallis710GulliverGrafham Water SC
1971R.Ellway & H.EllwayBlue HazeSSC
1972Paul Jeffree & Ian Day234PloofHurst Castle SC
1973Fred Dane & Graham Dane1080Needle’N’FredChew Valley LSC
1974M.ShepherdDoghouseSouth Windermere SC
1975Lionel Reeves and Neil Sargeant434MayladyMaylandsea Bay YC
1976Willie &Pat Davidson1345Tiki IIIRutland SC
1977Derek Riding & F.Wardle1102NogginMaylandsea Bay YC
1978Willie & Pat Davidson1345Tiki IIIRutland SC
1979Paul Gray & R.Brittain830Swift HalfMaylandsea Bay YC
1980Willie & Pat Davidson1345Tiki IIIRutland SC
1981Ernie & Colin Hatton692Black SabbathWeir Wood SC
1982George Lipscomb & Peter Bloomfield1345Tiki IIICastle SC
1983Ernie & Colin Hatton692Black SabbathWeir Wood SC
1984Chris Grice & Andy Aiken408ChickenMaylandsea Bay YC
1985David Smith & Claire Smith1081Stewartby SC
1986Chris Grice & Peter Hutchings408ChickenMaylandsea Bay YC
1987John Weedon & Peter Hutchings1000TentunMaylandsea Bay YC
1988Ernie Hatton & Colin Hatton1472Pure GeniusWeir Wood SC
1989
1990
1991
1992Ernie Miller & Mike Ellingham1482Little Paxton SC
1993Phil Hillier & Phil Oakley1062ScandalLlandegfedd SC
1994Dusty Miller & John Ellingham1484JuniorThrapston SC
1996
1997James Jarvey & Ian Bray1491Snowflake SC
1998James Jarvey & Ian Bray1491Snowflake SC
1999James Jarvey & Ian Bray1491Snowflake SC
2000
2001Dave Hearsum & Gareth Fay1574Breakin’WindHickling Broad SC
2002Paul Jarvey & Simon Fay1548Fat Boy’n’SlimHickling Broad SC
2003Paul Jarvey & Kate Hearsum1548Fat Boy‘N’ SlimHickling Broad SC
2004Paul Jarvey & Kate Hearsum1548Fat Boy’N’SlimHickling Broad SC
2005Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2006Richard & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2007Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2008
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2010Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2011Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2012Stuart & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Henry Richards & Chris Richards1627Goldhanger SC
2014Henry Richards & Chris Richards1627Goldhanger SC
2015Mark Hartley & Richard Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2016Henry Richards & Chris Richards1627Goldhanger SC
2017Chris Grice & Howie Enkel408ChickenMaylandsea Bay SC
2018Gordon Miller& John Ellingham1460The MenaceLakeside SC
2019Malcolm Worsley & Richard Harper1638No NameRoyal Tay YC
2020Not sailed - Covid
2021Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1648Pure Dead SeathingRoyal Tay YC

Race 5 Rock Trophy

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
1980P.Hillier & D.Pitman1145Yaki DaLlandegfedd S.C.
1981P.Hillier & J.Hillier1145Yaki DaLlandegfedd S.C.
1982Ernie & Colin Hatton692Black SabbathW.W.S.C
1983C.Grice & A.Aiken408ChickenMaylandsea Bay Y.C
1984S.Worf & G.Gadsby909CmixHurst Castle S.C.
1985P.Gray & A.Enkel830Swift HalfMaylandsea Bay Y.C.
1986C.Grice & H. Enkel408ChickenMaylandsea Bay Y.C.
1987T.Harmsworth & N.Jupp1137CocktailsWeir Wood S.C.
1988V.Horey & M.Ellis1429RosbifKing George S.C.
1989E.Hatton &C.Hatton1472Pure GeniusWeir Wood S.C.
1990E.Miller & M.Ellingham1482Supersonic MushroomRutland S.C.
1991G.Miller & J.Ellingham1484JuniorRutland S.C.
1992G.Miller & J.Ellingham1484JuniorGrafham Water S.C.
1993P.Hillier & P.Oakley1062ScandalLlandegfedd S.C.
1994D.Miller & J.Ellingham1484JuniorRutland SC
1995J.Jarvey & I.Bray1491Snowflake S.C.
1996R.C.Hartley & M.Hartley1429Blithfield S.C.
1997D.Miller & J.Ellingham1484JuniorLakeside SC
1998D.Miller & J.Ellingham1484JuniorLakeside SC
1999C,Bunn & M.Frary1534Wroxham SC
2000S,Fay & P.Jarvey1548Fat Boy & SlimSnowflakes SC
2001D.Miller & J.Ellingham1558Back in BlackLakeside SC
2002G.Miller & L.PikeLakeside S.C.
2003P.Jarvey & K.Hearsum1548Fat Boy & SlimHickling Broad SC
2004Not Presented
2005P.Jarvey & J.Jarvey1548Fat Boy & SlimHickling Broad SC
2006D.Miller & J.Ellingham1558Back In BlackLakeside S.C.
2007P.Jarvey & J.Jarvey1548Fat Boy & SlimHickling Broad SC
2008Richard & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2010Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2011Dusty Miller & John Ellingham1558Back In BlackLakeside SC
2012Stewart & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013John & Olive Glasspool1537ReflexAlton Water SC
2014Stewart & Mhairi Murdoch1636Still SeathingRoyal Tay YC
2015P.Barnett & R.Lamb1633PurpleRoyal Tay YC
2016M.Worsley & R.Harper1638No NameRoyal Tay YC
2017Stewart & Mhairi Murdoch1636Still SeathingRoyal Tay YC
2018Malcolm & Danielle Worsley1638No NameRoyal Tay YC
2019Paul & Sally Gray1600Pooh SticksMaylandsea Bay SC
2020Not Presented – Covid
2021Howie Enkel &Danni Tebbutt1574B-CupMaylandsea Bay SC

Race 6 Weir Wood Crystal

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
1990Ernie Miller & Mike Ellingham1482Supersonic MushroomRutland S.C.
1991Mike Smith & Debbie Smith1323Smiffy IIStewartby SC
1992Gordon Miller & John Ellingham1448JuniorGrafham W.SC
1993Ernie Miller & Mike Ellingham1482Supersonic MushroomRutland S.C.
1994Dusty Miller & John Ellingham1448JuniorGrafham W.SC
1995James Jarvey & Ian Bray668Snowflake SC
1996Richard Hartley & Mark Hartley1429Second ChanceBlithfield SC
1997James Jarvey & Ian Bray668Snowflake SC
1998Not Sailed
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2007Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2008Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2010Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2011Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2012Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Henry Richards & Christopher Richards1627Goldhanger SC
2014Paul Barnett & Robin Lamb1633PurpleRoyal Tay YC
2015Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1634Still SeathingRoyal Tay YC
2016Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1634Still SeathingRoyal Tay YC
2017Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1634Still SeathingRoyal Tay YC
2018Gordon Miller & John Ellingham1460The MenaceLakeside SC
2019Malcolm Worsley & Richard Harper1638ShadesRoyal Tay YC
2020Covid – Not Sailed
2021Richard Roberts & John Jones1647Port Dinorwic SC

Race 7 Ernie Miller Trophy

YearWinnerSail NumberBoat nameHome Sailing Club
2004Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2005Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2006Richard Hartley & Mark Hartley1561Second ChanceBlithfield SC
2007Paul Jarvey & James Jarvey1548Fat Boy’n’SlimHickling Broad SC
2008Not Sailed
2009Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2010Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2011Dusty Miller & John Ellingham1558Back In Black IILakeside SC
2012Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1610SeathingRoyal Tay YC
2013Liam Pike & Alistair Luxford1551Granny AppleWelwyn GC SC
2014Sandy Bremner & Lesley Bremner1632Boat with no NameRoyal Tay YC
2015Malcolm Worsley & Danielle Worsley1638ShadesRoyal Tay YC
2016Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1634Still SeathingRoyal tay YC
2017Andy Long & Richard Peacock1640White DiamondPort Dinorwic SC
2018Gordon Miller & John Ellingham1460The MenaceLakeside SC
2019Malcolm Worsley & Richard Harper1638ShadesRoyal Tay YC
2020Not Sailed - Covid
2021Stewart Murdoch & Mhairi Murdoch1648Pure Dead SeathingRoyal Tay YC